2015.06.02.
Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szilárdhulladék-gazdálkodási Társulás

SAJTÓKÖZLEMÉNY
JAVÁBAN ZAJLIK A SZILÁRDHULLADÉK PROJEKT II. ÜTEME.

JAVÁBAN ZAJLIK A SZILÁRDHULLADÉK PROJEKT II. ÜTEME.

Javában zajlik a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szilárdhulladék-gazdálkodási Társulás közel 3 és fél milliárdos projektje.

2006-ban jöttek létre az új regionális hulladéklerakók, Nyíregyházán, Kisvárdán és Nagyecseden. Ezek már megfelelő aljzatszigeteléssel rendelkeznek. A Szilárdhulladék Projekt I. ütemében nem épültek meg a mechanikai-biológiai kezelés létesítményei, pedig ezt a környezetvédelmi hatóság az új központok lerakóinak engedélyezésénél feltételül szabta. A Szilárdhulladék Projekt II. üteme tartalmazza a szelektív hulladékrendszer fejlesztést és a mechanikai-biológiai előkezelők telepítését mindhárom regionális központban. A lakosság részére a szelektív gyűjtéshez és a házi komposztáláshoz szükséges eszközök számát növelni kell, hiszen ezek hiányában a szelektív gyűjtés fejlesztése nem megoldott. Bár a térségben megépültek a szükséges kapacitású komposztálók, de a zöldhulladék gyűjtés fejlesztésével növelni kell a létesítmények kihasználtságát. Ez valósul meg a projekt segítségével.

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv támogatási rendszere keretében, a KEOP-1.1.1/2F/09-11 számú felhívásra benyújtott pályázat keretében a vegyes hulladékot mechanikai-biológiai kezeléssel kezeljék a lerakás előtt. Ez arra hivatott, hogy a hulladék környezetszennyező képességét csökkentse, tehát a hosszú távú tárolás, ártalmatlanítás biztonságosabbá és kevésbé környezetszennyezővé válik. A projekt második eleme a szelektív hulladékgyűjtés, amely a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés bevezetésével, illetve a gyűjtőszigetek számának kiegészítésével valósul meg. A program keretében az ehhez szükséges eszközök, járművek beszerzésére kerül sor (gyűjtőautó, gyűjtőszigetek konténerei, szelektív hulladékgyűjtő edény – csomagolóeszköz). Emellett házi komposztálás elősegítése érdekében 35.000 komposztáló láda kerül kihelyezésre a városias, családi házas övezetekben. A lakosság az adott ingatlanon képződő zöldhulladékot, konyhai maradékot saját maga tudja komposztálni, és hasznosítani az így megtermelt komposztot. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szilárdhulladék-gazdálkodási Program második ütemének munkálatai a tervek szerint 2015. augusztusra fejeződnek be.

A projekt megvalósításának kezdő időpontja: 2013. június 30.
A projekt megvalósításának tervezett befejezése: 2015. augusztus 31.

A jelenleg hatályos támogatási szerződés szerint a projektet a Magyar Kormány több mint 94%-os intenzitással, 3.673.258.138 forinttal támogatja. A szükséges önerő 219.182.062 Ft. A projekt összköltsége 3.892.440.200 Ft.

További információk a www.zoldmegye.hu honlapon találhatóak.

JÓL HALAD A SZILÁRDHULLADÉK PROJEKT II. ÜTEME.

Jól halad a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szilárdhulladék-gazdálkodási Társulás projektje. A beruházás többek között a szelektív hulladékrendszer fejlesztését, eszközök beszerzését, valamint mechanikai-biológiai előkezelők telepítését tartalmazza a már elkészült nyíregyházi, nagyecsedi és a kisvárdai lerakókban.

A szelektív hulladékrendszer fejlesztést és a mechanikai-biológiai előkezelők telepítésére kerül sor a nyíregyházi, a kisvárdai és a nagyecsedi regionális központokban. Növelni kell a szelektív gyűjtéshez és a házi komposztáláshoz szükséges eszközök számát, hiszen ezek hiányában a szelektív gyűjtés fejlesztése a lakosság körében nem megoldott. A zöldhulladék gyűjtés fejlesztésével növelni kell a létesítmények kihasználtságát. Új gyűjtőautókat szerzünk be, illetve a jelenlegi sárga zsákok felváltására 240 literes kék és sárga színű hulladékgyűjtő edényeket. Emellett 35.000 komposztáló ládát vásárolunk a projekt keretében, amelyek a városias, családi házas övezetekben osztunk ki. A lakosság az adott ingatlanon képződő zöldhulladékot, konyhai maradékot tudja saját maga komposztálni, és hasznosítani az így megtermelt komposztot.

A pályázat keretében a vegyes hulladékot mechanikai-biológiai kezeléssel a lerakás előtt kezelik, így csökken a hulladék környezetszennyező képessége, tehát a hosszú távú tárolás, ártalmatlanítás biztonságosabbá és kevésbé környezetszennyezővé válik.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szilárdhulladék-gazdálkodási Program második ütemének munkálatai a tervek szerint 2015. augusztusra fejeződnek be.

A projekt megvalósításának kezdő időpontja: 2013. június 30.
A projekt megvalósításának tervezett befejezése: 2015. augusztus 31.
A projekt összköltsége 3.892.440.200 Ft.

További információk a www.zoldmegye.hu honlapon találhatóak.

FOLYAMATOSAN ÉRKEZNEK AZ ÚJ HULLADÉKGYŰJTŐ EDÉNYEK A SZILÁRDHULLADÉK PROJEKT II. ÜTEMÉBEN

A hulladék környezetszennyező képességét csökkentik, biztonságosabb tárolást és ártalmatlanítást érhetnek el a megyei szilárdhulladék projekt második ütemében. A 3,6 milliárd forintos uniós támogatásból megvalósuló projekt Nyíregyházán, Nagyecseden és Kisvárdán is a hulladékrendszer fejlesztését, mechanikai-biológiai előkezelők telepítését, valamint eszközök beszerzését tartalmazza. A nyíregyházi telephelyen 35 ezer darab új, 240 literes hulladékgyűjtő edényt adtak át a napokban.

2006-ban 241 önkormányzat döntött úgy, hogy létrehoz egy szilárdhulladék-gazdálkodási társulást. Ezzel együtt döntöttek arról is, hogy egy olyan hulladékgazdálkodási rendszert hoznak létre, ami mind a fennálló jogszabályoknak, mind a jogos környezetvédelmi elvásároknak megfelel. Első lépésben az új hulladéklerakók jöttek létre, amelyek már megfelelő aljzatszigeteléssel rendelkeznek. Nyíregyházán, Nagyecseden és Kisvárdán 3 zöldmezős regionális hulladéklerakó telep épült, valamint elkészült a nyíregyházi hulladékválogató csarnok is. Bár a környezetvédelmi hatóság az új központok lerakóinak engedélyezésénél feltételül szabta, mégsem épültek meg a mechanikai-biológiai kezelés létesítményei. A Szilárdhulladék Projekt II. ütem tartalmazza a szelektív hulladékrendszer fejlesztést és a mechanikai-biológiai előkezelők telepítését mindhárom regionális központban. A szelektív gyűjtéshez és a házi komposztáláshoz szükséges eszközök számát növelni kell a lakosság részére, hiszen ezek hiányában a szelektív gyűjtés fejlesztése nem megoldott. A térségben bár megépültek a szükséges kapacitású komposztálók, de a zöldhulladék gyűjtés fejlesztésével növelni kell a létesítmények kihasználtságát.

A nyíregyházi telephelyre eddig 92 ezer hulladékgyűjtő edény érkezett, de hamarosan mind a 100 ezer gyűjtőládát megkapják. Rövid időn belül a lakosság a legmodernebb és legmagasabb hulladékszolgáltatást fogja élvezni. A társaság már beszerzett 150 db hulladékgyűjtőszigetet, 35.000 darab zöldhulladék komposztálót, illetve százezer darab 240 literes edényt, amelyek kiszállítását júliusban tervezzi a lakosság felé, annak érdekében, hogy az eddig sárgazsákos hulladékgyűjtés ezután majd ezekbe a 240 literes edényekbe történjen, illetve lehetőséget kapjon a lakosság arra, hogy a keletkező zöldhulladékot a saját telkén, a saját kertjében komposztálja. A gyűjtőedények beszerzése mellett jövő hónapban 18 új hulladékszállító autó is érkezik. A nyíregyházi telephelyen jelenleg is tart a mechanikai-biológiai előkezelő építése. A projekt céljai között szerepel a szelektív hulladékgyűjtés kialakítása, valamint a vegyesen gyűjtött hulladék stabilizálása.

A projekt megvalósításának kezdő időpontja: 2013. június 30.
A projekt megvalósításának tervezett befejezése: 2015. augusztus 31.
A projekt összköltsége 3.892.440.200 Ft.

További információk a www.zoldmegye.hu honlapon találhatóak.

PRÓBAÜZEM

Sikeresen lezajlott a mechanikai biológiai kezelőgépek próbaüzeme. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szilárdhulladék-gazdálkodási Társulás Szilárdhulladék Projekt II. ütemének keretein belül megvásárolt eszközök a Nagyecsedi, a Kisvárdai és a Nyíregyházi hulladéklerkóban működnek majd.

A konferencia a közel 3,5 milliárd forintos uniós támogatásból megvalósuló szilárdhulladék-gazdálkodási projekt második ütemének keretében valósult meg.

A közel 3,5 milliárd forintból megvalósuló Szilárdhulladék Projekt II. üteme tartalmazza a szelektív hulladékrendszer fejlesztést és a mechanikai-biológiai előkezelők telepítését mindhárom regionális központban. A KEOP-1.1.1/2F/09-11 számú felhívásra benyújtott pályázat keretében a vegyes hulladékot mechanikai-biológiai kezeléssel kezelik a lerakás előtt. Ez arra hivatott, hogy a hulladék környezetszennyező képességét csökkentse, tehát a hosszú távú tárolás, ártalmatlanítás biztonságosabbá és kevésbé környezetszennyezővé válik.

A projekt során a fentiek mellett bevezetik a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtést, illetve a gyűjtőszigetek számának kiegészítése is megvalósul meg. A házhoz mentő gyűjtés a papírra, társított anyagokra, műanyagra, fémre, textilre terjed ki. A lakosság a felsorolt hulladék fajtákat zsákban vagy külön edényben gyűjti. Az üveg gyűjtésére 1.100 literes közterületi konténerek (gyűjtőpontok) kerülnek kihelyezésre. Az ürítést a gyűjtőszigetes üveghulladék gyűjtőkkel közösen a speciális konténeres jármű végzi. A házhoz-menő gyűjtéssel elérendő háztartások száma mintegy 60 ezer db.

A projekt megvalósításának kezdő időpontja: 2013. június 30.
A projekt megvalósításának befejezése: 2015. október 30.

A jelenleg hatályos támogatási szerződés szerint a Projektet a Magyar Kormány több mint 94%-os intenzitással, 3.673.258.138 forinttal támogatja. A szükséges önerő 219.182.062 Ft. A projekt összköltsége 3.892.440.200 Ft.

KIOSZTOTTÁK AZ ÚJ HULLADÉKGYŰJTŐ EDÉNYEK A SZILÁRDHULLADÉK PROJEKT II. ÜTEMÉBEN

Hamarosan a megye minden háztartása szelektíven gyűjtheti a hulladékot, hiszen folyamatosan vehetik át a 240 literes szelektív gyűjtőedényeket. A 3,6 milliárd forintos uniós támogatásból megvalósuló projekt ezen felül Nyíregyházán, Nagyecseden és Kisvárdán a hulladékrendszer fejlesztését, mechanikai-biológiai előkezelők telepítését, valamint eszközök beszerzését is tartalmazza.

2006-ban 241 önkormányzat döntött úgy, hogy létrehoz egy szilárdhulladék-gazdálkodási társulást. Ezzel együtt döntöttek arról is, hogy egy olyan hulladékgazdálkodási rendszert hoznak létre, ami mind a fennálló jogszabályoknak, mind a jogos környezetvédelmi elvárásoknak megfelel. Első lépésben az új hulladéklerakók jöttek létre, amelyek már megfelelő aljzatszigeteléssel rendelkeznek. Nyíregyházán, Nagyecseden és Kisvárdán 3 zöldmezős regionális hulladéklerakó telep épült, valamint elkészült a nyíregyházi hulladékválogató csarnok is. Bár a környezetvédelmi hatóság az új központok lerakóinak engedélyezésénél feltételül szabta, mégsem épültek meg a mechanikai-biológiai kezelés létesítményei. A Szilárdhulladék Projekt II. ütem tartalmazza a szelektív hulladékrendszer fejlesztést és a mechanikai-biológiai előkezelők telepítését mindhárom regionális központban. A szelektív gyűjtéshez és a házi komposztáláshoz szükséges eszközök számát növelni kell a lakosság részére, hiszen ezek hiányában a szelektív gyűjtés fejlesztése nem megoldott. A térségben bár megépültek a szükséges kapacitású komposztálók, de a zöldhulladék gyűjtés fejlesztésével növelni kell a létesítmények kihasználtságát.

A társaság már beszerzett 150 db hulladékgyűjtő szigetet, 35.000 darab zöldhulladék komposztálót, illetve százezer darab 240 literes edényt, amelyek kiszállítása folyamatosan zajlik, annak érdekében, hogy az eddig sárgazsákos hulladékgyűjtés ezután majd ezekbe a 240 literes edényekbe történjen, illetve lehetőséget kapjon a lakosság arra, hogy a keletkező zöldhulladékot a saját telkén, a saját kertjében komposztálja. A gyűjtőedények beszerzése mellett 18 új hulladékszállító autó is érkezett.

A projekt összköltsége 3.892.440.200 Ft.

További információk a www.zoldmegye.hu honlapon találhatóak.

SIKERESEN LEZÁRULT A SZILÁRDHULLADÉK PROJEKT II. ÜTEME.

Sikeresen lezárult a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szilárdhulladék-gazdálkodási Társulás projektje. A beruházás többek között a szelektív hulladékrendszer fejlesztését, eszközök beszerzését, valamint mechanikai-biológiai előkezelők telepítését tartalmazta a már elkészült nyíregyházi, nagyecsedi és a kisvárdai lerakókban.

A szelektív hulladékrendszer fejlesztést és a mechanikai-biológiai előkezelők telepítését fejlesztették a nyíregyházi, a kisvárdai és a nagyecsedi regionális központokban. Növelték a szelektív gyűjtéshez és a házi komposztáláshoz szükséges eszközök számát, hiszen ezek hiányában a szelektív gyűjtés fejlesztése a lakosság körében lehetetlen volt.
A projektben új gyűjtőautókat szereztek be, illetve a jelenlegi sárga zsákok felváltására 240 literes kék és sárga színű hulladékgyűjtő edényeket valamint 35.000 komposztáló ládát vásároltak a projekt keretében, amelyek városias övezetekben, családi házas övezetekben osztottak ki. A lakosság az adott ingatlanon képződő zöldhulladékot, konyhai maradékot tudja saját maga komposztálni, és hasznosítani az így megtermelt komposztot.

A projektnek köszönhetően a vegyes hulladékot mechanikai-biológiai kezeléssel a lerakás előtt kezelik, így csökken a hulladék környezetszennyező képessége, tehát a hosszú távú tárolás, ártalmatlanítás biztonságosabbá és kevésbé környezetszennyezővé válik.

A Projekt során elvégzett feladatok:

  • Mechanikai-biológiai kezelőmű létesítése Nyíregyházán, Kisvárdán és Nagyecseden.
  • Szelektív gyűjtés fejlesztése házhoz menő gyűjtéssel és gyűjtőszigetekkel.
  • Meglévő, projekten kívüli kapacitások igénybevétele (Nyíregyházi komposzttelep, meglévő hulladékudvarok és hulladékgyűjtő járművek további használata).
  • Hulladékmegelőző intézkedések (házi komposztálás elterjesztése és lakossági tudatformálás).

A projekt megvalósításának kezdő időpontja: 2013. június 30.
A projekt összköltsége 3.892.440.200 Ft.

További információk a www.zoldmegye.hu honlapon találhatóak.